Annonce Banner Banner Banner

Hestedyrlæger skal indberette medicinforbrug til VetStat

Lægemiddel Fra 1. januar 2026 bliver det et lovkrav for dyrlæger at registrere medicinforbrug til heste i VetStat.

DSC05491
Indblik

Målet med den nye indberetningspligt til VetStat er blandt andet at styrke overvågningen af antibiotikaforbruget – men også andre lægemidler forventes omfattet.

VetStat har i årevis været anvendt i kvæg- og svinepraksis, men nu skal også hestepraksis med. Det nye krav kræver ændringer i praksis og journalsystemer – og arbejdet med implementeringen er i fuld gang.

Hvad skal indberettes?

Ifølge oplysninger fra Fødevarestyrelsens dialogmøder i januar i år skal dyrlæger indberette både udleveret og anvendt medicin til heste. Det gælder ikke kun antibiotika, men sandsynligvis også smertestillende, magistrelle lægemidler, sera, vacciner og ormekure.

Ved indberetning af data skelnes mellem lægemidler til produktionsdyr og lægemidler til hobbydyr, det vil sige dyr udelukket fra konsum. Her har hesten en speciel status, idet begge grupper findes indenfor hestepopulationen.

Indrapportering til VetStat – hvordan?

Hos det kvægfaglige netværk »Dyrlæger & Ko« foretages indberetningen til VetStat via SEGES. Indberetningen foretages samtidig med faktureringen af medicinen og de veterinærfaglige ydelser. SEGES differentierer mellem de indsendte oplysninger, således at CHR-nummer, dyrenummer og diagnose registreres hos SEGES, og CHR-nummer og medicinforbrug registreres i VetStat.

De danske udbydere af veterinære journalsystemer arbejder for nuværende på at færdigudvikle indberetningsproceduren for hest til VetStat via SEGES.

Mulighed for øget gennemsigtighed

For Steen Bo Larsen, forperson for Faggruppe Heste (FH), er indberetningspligten mere end blot administration. Han ser også nye muligheder for at styrke kontrollen med medicin i hestesport.

– Fra 1. januar 2026 skal al medicinanvendelse til heste indberettes til VetStat. Det åbner en mulighed for, at hestebranchens organisationer relativt nemt kan tilgå den enkelte hests behandlinger. Det vil gøre det muligt at dømme heste ude på grund af medicinering, inden de møder op på stævnepladsen eller løbsbanen, forklarer han.

Faggruppe Heste arbejder på, at dette bliver en mulighed. Der arbejdes på en model, hvor hestesportsorganisationer kan udtrække medicindata på sportsheste, så hestens dopingstatus kan afgøres, inden den ankommer til stævnepladsen/løbsbanen, og behandlede heste kan blive hjemme.

I Dansk Travsports Centralforbund foretages denne registrering i dag i analog form, hvor dyrlægen noterer medicinering af den enkelte travhest på et stykke papir – en behandlingsjournal – og angiver det enkelte farmakas karenstid i forhold til deltagelse i løb. Netop dette redskab i digitaliseret form vil der ifølge Steen Bo Larsen være flere hestesportsorganisationer, der ønsker sig.

- Faggruppe Heste står bedst i forhold til at støtte op om hestens fortsatte anvendelse i sport ved at hjælpe med at udvikle et værktøj, der kan vise, hvad den enkelte hest rent faktisk bliver behandlet med.

I tråd med Dyreetisk Råd

Steen Bo Larsen mener, at dette tiltag er i tråd med Dyreetisk Råds anbefalinger om øget fokus på brug af doping i hestesport. I rådets udtalelse »Brug af heste til sport« lyder det: Det Dyreetiske Råd noterer, at der tilsyneladende ikke findes udbredt brug af doping jf. de oplyste testresultater. Rådet finder det dog vanskeligt at vurdere, om dette er et udtryk for, at der testes for lidt, eller om der rent faktisk kun sjældent anvendes doping. Rådet anbefaler derfor, at der i en periode testes betydeligt mere – også uden for konkurrence, så resultaterne afspejler de virkelige forhold. Et sådant initiativ vil formodentlig også have en præventiv effekt og give anledning til et øget fokus på brug af præstationsfremmende midler.

Selvom rådet anbefaler testning, mener Faggruppe Heste, at øget registrering kan være en alternativ tilgang med præventiv effekt.

Journalsystemerne skal kunne følge med

I forbindelse med det igangværende arbejde med at få processerne op at køre udtaler Steen Bo Larsen:

– I første instans arbejder Faggruppe Heste sammen med Dyrlægernes Arbejdsgiverforening (DA) for at sikre, at de fire mest udbredte journalsystemer bliver i stand til at indberette medicindata direkte fra den daglige journalisering.Det arbejde indebærer naturligvis også samarbejde med Fødevarestyrelsen om de endelige datakrav.

Han fortæller, at der endnu ikke er truffet beslutning om, hvorvidt det kun bliver antibiotika, der skal indberettes, eller om alle typer medicin vil blive omfattet.

– Der er i skrivende stund planlagt et møde med alle softwareudbydere for at høre deres tilgang til opgaven og de muligheder, de ser. Uanset hvilke medicingrupper Fødevarestyrelsen ender med at kræve indberettet, vil FH stille krav om, at alle journalsystemer står klar med et funktionelt indberetningsmodul, der kan overføre data direkte fra journalen. Det er vigtigt for at undgå dobbeltarbejde, hvor dyrlægerne skal taste i flere systemer.

Men der er stadig usikkerhed om, hvordan datatilgængeligheden bliver.

– Vi ved endnu ikke, om medicindataene skal kunne tilgås via SEGES, via VetStat eller gennem en mellemstation – eller om det overhovedet bliver muligt. Men vi arbejder på det, fastslår han.

I forlængelse heraf oplyser Fødevarestyrelsen, at VetStat-teamet er i gang med at udvikle materiale, som skal hjælpe dyrlæger godt i gang med indberetningen.

Spørgsmål vedrørende VetStat kan adresseres til VetStat-teamet enten på mail: vetstat@fvst.dk eller på telefon 7227 6887 mandag til torsdag fra kl. 9-15.